تبلیغات
دنبال کننده خبرها - سومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران آغاز به کار کرد
دنبال کننده خبرها
شنبه 21 آبان 1390

سومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران آغاز به کار کرد

شنبه 21 آبان 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

سومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران آغاز به کار کرد

خبرگزاری فارس: سومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران از امروز با حضور پنج هنرمند خارجی و یک هنرمند ایرانی در برج میلاد آغاز به کار کرد.

خبرگزاری فارس: سومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران آغاز به کار کرد

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، سومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران با حضور هنرمندان خارجی و ایرانی از جمله «جان گوگا بریشویلی» از گرجستان، «یان نیوبری» از سوئد، «هیتوشی تاناکا» از ژاپن، «اکستم عبدالحمید» از سوریه و «آنتیموس میرو دیاس» از یونان و همچنین ناصر هوشمند وزیری، هنرمند مجسمه‌ساز ایرانی در برج میلاد آغاز به کار کرد.
در ابتدای این مراسم رحیم مطهری‌نژاد، مدیر عامل برج میلاد در سخنانی برج میلاد را به عنوان پنجمین برج مخابراتی جهان امروز عنوان کرد که به یکی از مراکز فرهنگی شهر تهران تبدیل شده است.
وی همچنین ازهمزمان شدن افتتاحیه سومین سمپوزیم مجسمه‌سازی تهران با افتتاحیه سایت ورزش برج میلاد ابراز خشنودی کرد.

سیدمحمدجوادشوشتری، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرتهران نیز با بیان این نکته که تلاش سازمان زیباسازی و شهرداری تهران تجلی هویت اسلامی و ایرانی در فضای شهر تهران است،‌ شهرتهران را شهری بزرگ و تاریخی همراه با تاریخی شفاهی وکتبی عنوان کرد. 
شوشتری هدف ازبرگزاری سومین سمپوزیم مجسمه سازی تهران را خلق آثار ماندگار هنرمندان و انتقال این آثار به نسل‌های آینده دانست و درباره دعوت از هنرمندان خارجی به این سمپوزیوم هم توضیح داد: با توجه به این که برخی عامدانه سعی دارند تصویر نامناسبی از ایران به جهانیان معرفی کنند، دعوت از هنرمندان خارجی در این سمپوزیوم می‌تواند شناخت درستی از ایران و فرهنگ غنی آن به جهانیان ارائه کند. 
شوشتری خلق آثار هنری فاخر را در گرو حضور همه هنرمندان و حمایت مسئولان از آن‌ها دانست و گفت: باتلاش سازمان زیباسازی و اداره احجام شهرداری تهران، خلاءهایی که از نظر مجسمه‌های شهری در این شهر احساس می شود شناسایی شده و طرح جامعی برای نصب آثاری فاخر در میادین بزرگ شهر از جمله میدان ولیعصر(عج) تدوین می‌شود. 
شوشتری همچنین به آثار حجمی و مجسمه‌های شهری خلق شده از سمپوزیوم اول مجسمه‌سازی تهران تا سومین دوره گفت: با همکاری هنرمندان و مسئولان سازمان زیباسازی، تعداد آثار حجمی خلق شده در اولین سمپوزیوم مجسمه‌سازی از 44 اثر به بیش از 100 اثر در سومین سمپوزیم مجسمه‌سازی تهران رسیده است.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرتهران از اجرای برنامه‌ای خبر داد که طی آن تمامی هنرمندان و مفاخرکشور که در توسعه فرهنگی جامعه نقش به سزایی داشته‌اند شناسایی شده و آثار هنری ماندگار آن‌ها در فضای شهری نصب شود.

بهروزدارش عضو شورای سیاست‌گذاری سومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران نیز در مراسم افتتاحیه این سمپوزیم با اشاره به سه دوره برگزاری این سمپوزیوم درباره دوره سوم توضیح داد: مجموعه سنگهایی که درسومین سمپوزیوم در اختیار هنرمندان قرارمی‌گیرد ازجمله سنگهایی است که تاکنون کمتر در اختیار هنرمندان قرارگرفته است و شرایطی را برای تجربه هرچه بیشتر مجسمه‌سازان فراهم می‌کند.
دارش با بیان این که آثار شهری تاثیر فراوانی در هویت شهرهای مختلف دارند، گفت: این آثار درنحوه تفکر و احساس شهروندان تاثیرگذارند و به عبارت دیگر می‌توان گفت شهرها سازنده شخصیت شهروندان هستند.
وی در پایان با ابراز امیدواری برای تداوم این سمپوزیوم‌ها به قدمت بی‌ینال ونیز اشاره کرد و گفت: بی‌ینال ونیز تجربه 100 ساله دارد و این درحالی است که عمر سمپوزیوم‌های تهران تنها به 10 سال می‌رسد ولی باز هم امیدوارم با برگزاری مداوم سمپوزیم‌ها با همکاری هنرمندان، مسئولان و شهروندان فضای شهری مناسبی ساخته شود.

به گزارش فارس، سعید شهلاپور، بهروز دارش، مرتضی نعمت‌الهی، طاهر شیخ‌الحکمایی، برزین ضرغامی و سید مجتبی موسوی اعضای شورای سیاست‌گذاری هستند و سعید شهلاپور، بهروز دارش، طاهر شیخ الحکمایی، اصغر کفشچیان مقدم و جعفر نجیبی نیز در ترکیب اعضای شورای انتخاب آثار سومین سمپوزیوم مجسمه‌ سازی تهران قرار دارند.
سومین سمپوزیوم مجسه‌سازی تهران با حضور هنرمندان داخلی و خارجی از امروز آغاز شده است. به منظور انتقال تجربیات هنرمندان پیشکسوت به هنرمندان جوان‌تر، بخشی نیز با عنوان دانشجویی در نظر گرفته شده است که در این بخش 10 نفر از دانشجویان رشته مجسمه‌سازی حضور دارند که همزمان با 12 هنرمند داخلی و 5 هنرمند خارجی به ساخت مجسمه می‌پردازند.
 در این سمپوزیوم هنرمندان با سنگ تراورتن سفید به ابعاد 200×100×100 و حداکثر 300×100×100 سانتیمتر مجسمه‌سازی می‌کنند.
انتهای پیام/ومنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900821000572