تبلیغات
دنبال کننده خبرها - بالاتر از روسیه، چین و ترکیه/ ایران شریک اول تجاری ترکمنستان است
دنبال کننده خبرها
شنبه 21 آبان 1390

بالاتر از روسیه، چین و ترکیه/ ایران شریک اول تجاری ترکمنستان است

شنبه 21 آبان 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

نگاهی به مناسبات جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان طی 2 دهه گذشته؛
بالاتر از روسیه، چین و ترکیه/ ایران شریک اول تجاری ترکمنستان است

خبرگزاری فارس: سازمان ملی آمار ترکمنستان، با انتشار گزارشی رسمی از اوضاع اقتصادی و اجتماعی این کشور اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران بالاتر از روسیه و چین شریک اول تجارت خارجی ترکمنستان است.

خبرگزاری فارس: بالاتر از روسیه، چین و ترکیه/ ایران شریک اول تجاری ترکمنستان است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‏آباد، پایگاه اینترنتی اطلاع رسانی سازمان آمار ترکمنستان ضمن تایید این مطلب تصریح کرد، ترکمنستان در سال 2010 میلادی با 108 کشور دنیا تعاملات اقتصادی و تجاری داشته است که ایران همچنان کشور اول در این فهرست است.

این گزارش حاکیست که جمهوری اسلامی ایران در بین چهار جایگاه اول مبادلات بازرگانی خارجی ترکمنستان، مقام اول را به خود اختصاص داده‏ است و سهم ایران در مبادلات بازرگانی این کشور بالغ بر 7/21 درصد است.

سازمان آمار ترکمنستان همچنین روسیه را دومین شریک تجاری با 18درصد، ترکیه را با 4/16 درصد شریک سوم و چین را با 8/10 درصد شریک چهارم خود اعلام کرد.

پیشتر اعلام شد که حجم مبادلات بازرگانی خارجی ترکمنستان ظرف شش ماه اول سال جاری میلادی (2011) بالغ بر 14 میلیارد دلار برآورد شده و این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی بیش از 40 درصد افزایش یافته است.

نگاهی به مناسبات جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان ظرف دو دهه گذشته

با پا به عرصه وجود نهادن کشور ترکمنستان، رهبری این کشور تلاش گسترده‏ای را بکار برد تا کشور را از بحران مطلقی که در نتیجه سیاست غیرعادلانه شوروی سابق عارض شده بود، نجات دهد. بدین منظور روابط دیپلماتیک با کشورهای مختلف برقرار شد که در صدر آنان جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال این کشور دوست و همسایه را به رسمیت شناخت. 

 از آن پس روابط تهران ـ عشق آباد روز به روز توسعه یافت و ابعاد تازه‏تری به خود گرفت و رئیس جمهور ترکمنستان همجوار از جمهوری اسلامی ایران، دولت و ملت این کشور به عنوان دوست صمیمی دارای اشتراکات فراوان تاریخی،فرهنگی و سنتی، شریک مطمئن و همکار بلندمدت توصیف می‌کند و بر توسعه و گسترش هر چه بیشتر روابط و همکاری های بین عشق‏آباد و تهران تاکید می‏کند.

روابط ایران و ترکمنستان در  20 سال گذشته جنبه‏های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را در بر می‏گیرد و هم اکنون جمهوری اسلامی ایران اولین شریک اقتصادی و تجاری ترکمنستان می باشد و حجم مبادلات بازرگانی بین دو کشور هم اکنون بالغ بر 4 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

در عرصه فعالیت‌های اقتصادی اجرای پروژه‏های زیر بنایی و انتقال تکنولوژی، سرمایه و تجربیات ایران به منظور فراهم نمودن زیرساخت‌های محکم اقتصادی ترکمنستان، محور تلاش‌های ایران بوده ‏است.
 
 وزارتخانه‌ها و شرکت‌های ایرانی در طول سال‌های پس از استقلال، پروژه‌های مفیدی مانند احداث کارخانه فیبر نوری و تصفیه خانه مرو، پروژه تولید بنزین در پالایشگاه ترکمنباشی، اجرای 8 سیلوی فلزی در استان‌های مختلف ترکمنستان و اجرای سد مشترک دوستی بر رودخانه تجن و پروژه‌های جاده سازی، احداث ترمینال و پایانه دریایی گاز مایع در ساحل دریای خزر ،خط راه آهن تجن –سرخس-مهدش،خط انتقال برق بالکان اباد-علی‏آباد را عملی نموده‏اند.

راه اندازی خط لوله گاز کرپجه – کردکو  و خط لوله گاز دولت آباد –سرخس – خانگیران در سال‌های متمادی و خرید و فروش سالانه حدود 12 میلیارد متر مکعب و برنامه‌های ارتقا این میزان تا 20 میلیارد متر مکعب در سال از دیگر شاخصترین تعاملات بین ایران و ترکمنستان است که نمونه بارز همکاری‏های دوجانبه و منطقه‌ای می‏باشد.

 در زمینه بازرگانی اعطای اعتبارات، کاهش معضلات و موانع گمرکی، گشایش یک شعبه بانک ایرانی (بانک صادرات) در عشق‏آباد، برگزاری نمایشگاه‌های تجاری، افتتاح فروشگاه‌های عرضه محصولات و احداث بازارچه‌های مرزی مشترک را می‌توان نام برد.
 
احداث خط راه آهن ایران –ترکمنستان- قزاقستان که هم اکنون اجرای آن به صورت فعالانه توسط 3 شرکت ذینفع در آن در دست اجرا است، از دیگر طرح‌های مهم منطقه‌ای و راهبردی بین ترکمنستان و ایران است که با راه‌اندازی آن قرار است در سال 2012 میلادی حجم جابجای کالا از این خط به 12 میلیون تن برسد.

روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان نیز از همان سال‌های اول استقلال آغاز شد. با امضای قراردادهای فرهنگی فیمابین گروه‌های فرهنگی هنری ایرانی در مراسم و جشن‌های ترکمنستان مانند جشن استقلال مشارکت نمودند. همینطور گروه‌های موسیقی و تئاتر و نقاشی ترکمنستان بارها به اجرای نمایش و برگزاری نمایشگاه در ایران پرداختند.
 
یکی از اقدامات تحسین برانگیز، برگزاری کنفرانس‌های علمی در ترکمنستان با مشارکت مراکز علمی و فرهنگی ترکمنستان بوده است که از آن جمله میتوان به برگزاری کنفرانس علمی مختوم قلی فراغی، ابو سعید ابوالخیر و شیخ نجم الدین کبری و همایش بزرگداشت میلاد حضرت امام رضا(ع) در قدمگاه آن حضرت در مرو قدیم اشاره کرد که موارد ذکر شده خود نشانی بر همگاریی بیش از پیش 2 ملت ایران و ترکمنستان در فضای موجود است.

انتهای پیام/صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900821001146