تبلیغات
دنبال کننده خبرها - اوباما تلاش می‌کند چین و روسیه را برای اعمال فشار بر ایران همراه سازد
دنبال کننده خبرها
شنبه 21 آبان 1390

اوباما تلاش می‌کند چین و روسیه را برای اعمال فشار بر ایران همراه سازد

شنبه 21 آبان 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

یک مقام کاخ سفید:
اوباما تلاش می‌کند چین و روسیه را برای اعمال فشار بر ایران همراه سازد

خبرگزاری فارس: یک مقام کاخ سفید اعتراف کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا در دیدار امروز خود با رهبران روسیه و چین تلاش خواهد کرد تا آنها را برای همکاری در خصوص اعمال فشار بیشتر بر ایران با خود همراه سازد.

خبرگزاری فارس: اوباما تلاش می‌کند چین و روسیه را برای اعمال فشار بر ایران همراه سازد

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "باراک اوباما" رئیس‌جمهوری آمریکا روز شنبه 12 نوامبر (21 آبان) در دیدار خود با رهبران روسیه و چین در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام «اپک» در هاوایی، با آنها در خصوص برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو خواهد کرد.  

"بن رودس" معاون مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا در مسائل امنیت جهانی روز جمعه با اعلام این مطلب به خبرنگاران گفت: گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بهانه‌ای برای مذاکره جدی باراک اوباما با رهبران روسیه و چین در این زمینه است. این دو کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و همچنین از جمله میانجیان بین المللی در گروه «1+5» هستند و ما روی همکاری آنها برای حل و فصل مسائل هسته‌ای ایران حساب می‌کنیم.

خبرنگاران از این مقام کاخ سفید در خصوص موضع‌گیری مقامات مسکو در قبال گزارش اخیر آژانس در مورد ایران سئوال کردند، چرا که وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده نگران آن است که این گزارش از هم اکنون بهانه‌ای برای ضربه زدن به تلاش‌های بین‌المللی برای حل و فصل سیاسی-دیپلماتیک مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران شده است.

رودس در این خصوص چنین پاسخ داد که آیا این به منزله آن نیست که همکاری‌های بین‌المللی در مورد ایران در معرض متوقف شدن قرار دارند و لازم است تا تلاش بیشتری در خصوص صورت گیرد؟

این کارشناس مسائل امنیت بین‌المللی افزود: این گزارش تازه منتشر شده است و همه کشورها نیازمند زمان هستند تا آن را با دقت بررسی کنند. به عقیده ما ایرانی‌ها به نحو مناسب به سئوالات مطرح برای آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ نداده‌اند و در این راستا ما قصد داریم با مقامات مسکو در خصوص نگرانی‌های موجود در این رابطه به گفتگو بپردازیم.

وی یادآور شد: دیدار روز شنبه روسای‌جمهوری آمریکا و روسیه نخستین امکان بوجود آمده است تا دو طرف به بررسی دقیق در این مسئله بپردازند . البته مسلما لازم است تا رایزنیهای مضاعفی بین دو کشور، چه بصورت دوجانبه و چه در چارچوب شورای حکام آژانس انجام شود.

این مقام کاخ سفید تاکید کرد: روسیه بخشی از جبهه بین الملل است که پیش از این همکاری آن منجر به تصویب قطعنامه شماره 1926 شورای امنیت در مورد تشدید تحریم‌ها علیه ایران شده است. ما همواره روی همکاری و دستیابی به توافق با دو شریک مهم خود یعنی روسیه و چین حساب می‌کنیم تا اعمال فشار بین المللی بر مقامات تهران متوقف نشود.

وی یادآور شد که در همین راستا این دیدار اوباما با همتایان روسی و چینی برای تبادل نظر در این زمینه بسیار اهمیت دارد.

این سخنان در حالی شنیده می‌شوند که وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده است: گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته‌ای ایران محتوی هیچ اطلاعات جدیدی در این رابطه نیست، بلکه تنها برپایه حقایق از قبل مشخص جمع آوری شده‌ای بنا شده که در واقع با تمایلات سیاسی خاص به بزرگ‌نمایی آنها پرداخته شده است.

انتهای پیام/آ.صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900821000026