تبلیغات
دنبال کننده خبرها - بیش از 107 هزار نفرساعت آموزش مهارتی در همدان ارائه شد
دنبال کننده خبرها
چهارشنبه 11 مرداد 1391

بیش از 107 هزار نفرساعت آموزش مهارتی در همدان ارائه شد

چهارشنبه 11 مرداد 1391

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

در قالب نظام آموزش استاد ـ شاگردی
بیش از 107 هزار نفرساعت آموزش مهارتی در همدان ارائه شد

خبرگزاری فارس: مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان از ارائه 107 هزار و 421 نفرساعت آموزش مهارتی در قالب نظام استاد ـ شاگردی نوین در استان همدان خبر داد.

خبرگزاری فارس: بیش از 107 هزار نفرساعت آموزش مهارتی در همدان ارائه شد

سیدمهدی باقری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان در رابطه با لزوم احیای نظام استاد و شاگردی اظهار داشت: به منظور افزایش سطح پوشش آموزش‌های مهارتی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در کارگاه‌ها و واحدهای صنعتی از الگوی آموزشی نظام استاد ـ‌ شاگردی نوین استفاده می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری 37 دوره آموزشی با این روش در استان اظهار داشت: این آموزش ها در 35 کارگاه در استان به 228 نفر از متقاضیان ارائه شده است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان همدان با اشاره به شعار "هر کارگاه یک آموزشگاه " و "هر کارخانه یک دانشگاه" افزود: با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی این روش آموزش با هدف ارتقای توانمندی‌های حرفه‌ای معطوف به نیازهای بازار کار، هماهنگ کردن آموزش‌های مهارتی و روزآمد کردن استانداردهای آموزشی با تحولات فنی بازار کار به منظور بسترسازی تحقق این شعار اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: از دیگر اهداف اجرای این روش آموزش استمرار و تثبیت مشاغل موجود و مورد نیاز جامعه بویژه مشاغل سنتی و صنایع دستی با استفاده از ظرفیت بخش‌های غیردولتی و کسب تجربه و آشنایی با محیط کسب و کار واقعی و آماده‌سازی شاگردان برای اشتغال و کارآفرینی است.

باقری با اشاره به رواج این شیوه در بسیاری کشورها از جمله آلمان، ترکیه، بنگلادش، ایتالیا و استرالیا، تصریح کرد: نوسازی ساختار نیروی انسانی و همچنین انتقال و ارتقای داشته‌های علمی و تجربی به اقشار جوان جمعه در بستری مناسب برای ورود به بازار کشور از مزایای این طرح خواهد بود.

وی در خصوص شیوه اجرای نظام استاد ـ شاگردی در کارگاه‌ها عنوان کرد: در ارائه آموزش با روش استاد-شاگردی نوین شاگرد برای کسب مهارت‌های لازم شغلی در واحد پذیرنده که می‌تواند بنگاه اقتصادی، نهادها و شرکت‌های خصوصی مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای کشور باشد، زیر نظر استادکار شایستگی‌های مربوط به شغل را بر اساس استانداردهای شغلی و آموزشی و طی یک فرآیند زمانی تعریف شده فرا می‌گیرد و در پایان دوره نیز می‌توانند در آزمون های هماهنگ و یا ادواری فنی و حرفه‌ای شرکت کند.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای همدان خاطرنشان کرد: در سه ماهه دوم نیز دوره‌های آموزشی تعمیرکار اتومبیل‌های سواری بنزینی درجه 2، صافکاری قطعات بدنه اتومبیل، تعمیرکار خودروهای سبک، تون آپ (تنظیم موتور پراید)، قالی‌باف درجه2، بچه‌گانه و دخترانه‌دوز، چادر دوز(سفری) در کارگاه‌های استاد ـ شاگردی سطح استان ویژه برادران و خواهران در حال برگزاری است.