تبلیغات
دنبال کننده خبرها - آمادگی وزارت جوانان برای حمایت‌های مالی از طرح‌‌های نو در حوزه اوقات فراغت
دنبال کننده خبرها
جمعه 26 اسفند 1390

آمادگی وزارت جوانان برای حمایت‌های مالی از طرح‌‌های نو در حوزه اوقات فراغت

جمعه 26 اسفند 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

معاون وزیر جوانان در گفت‌وگوی تفصیلی با فارس اعلام کرد
آمادگی وزارت جوانان برای حمایت‌های مالی از طرح‌‌های نو در حوزه اوقات فراغت

خبرگزاری فارس: معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان گفت: اگر موسسات، نهاد‌های دولتی، غیردولتی و سمن‌ها حرف و طرح نو و جدیدی در حوزه اوقات فراغت جوانان داشته باشند ما با کمال میل از آن استقبال می‌کنیم و آمادگی داریم که این طرح‌ها را مورد بررسی قرار دهیم و کمک‌های لازم را برای اجرای آن ارائه کنیم.

خبرگزاری فارس: آمادگی وزارت جوانان برای حمایت‌های مالی از طرح‌‌های نو در حوزه اوقات فراغت

سید باقر پیشنمازی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با تشریح برنامه‌ها و اقدامات در دست اجرا توسط وزارت ورزش و جوانان برای اوقات فراغت جوانان در سال ۹۱ اظهار داشت: در آخرین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان که با حضور دستگاه‌های مختلف عضو این ستاد برگزار شد، ارزیابی نهادها و دستگاه‌های عضو در حوزه اوقات فراغت ارائه شد.

تدوین طرح اوقات فراغت سربازان

پیشنمازی با اشاره به تدوین برخی برنامه‌های جدید در حوزه اوقات فراغت جوانان خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت سربازان از جمله این برنامه‌ها است که در صورت تصویب نهایی این طرح و موافقت ستاد کل نیروهای مسلح به اجرا درخواهد آمد.

معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان افزود: طرح اوقات فراغت سربازان که هم‌اکنون در معاونت فرهنگی این وزارتخانه در دست تهیه است شامل دوره پس از آموزش سربازان و حین خدمت می‌شود که با پیشنهاد بسته‌های فرهنگی،‌ ورزشی،‌ مهارتی در دست تدوین است.

استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای در حوزه اوقات فراغت

وی در ادامه با اشاره به مباحث مطرح شده در ستاد ساماندهی امور جوانان یادآور شد:‌ در بخش راهبردها بر این نکته تاکید شد که باید از طریق اطلاع‌رسانی و با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای در این رابطه نهایت بهره‌برداری را داشت.

نباید صرفا دولت را مسئول اوقات فراغت جوانان دانست

پیشنمازی متذکر شد: باید به سمتی حرکت کنیم که مردم دولت را مسئول تمام مسائل اوقات فراغت تلقی نکنند و هر کسی برای اوقات فراغت خود برنامه‌ریزی منسجم داشته باشد همچنان که در حال حاضر و در آستانه سفرهای نوروزی مردم برای استفاده از تعطیلات خود برنامه‌ریزی کرده‌اند.

معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه دولت در حوزه مسائل اوقات فراغت جوانان بیشتر باید در پی بسترسازی، پشتیبانی و هماهنگی برای استفاده از ظرفیت‌های موجود باشد، اظهار داشت:‌ این امر نیازمند همکاری رسانه‌هاست تا بتوانیم به سمتی حرکت کنیم که جوانان و خانواده‌ها در رابطه با اوقات فراغت خود برنامه‌ریزی کنند و در عین حال بتوانیم از ظرفیت‌های موجود در نهادها و دستگاه‌های مختلف از کانال اطلاع‌رسانی نهایت بهره‌برداری را داشته باشیم.

عدم استفاده کامل از امکانات موجود

وی با بیان اینکه در حال حاضر امکانات فیزیکی مناسبی در دستگاه‌های مختلف دولتی وجود دارد، تصریح کرد: امکاناتی نظیر سالن‌های ورزشی،‌ سینماها، ‌استخرها،‌ زائرسراها،‌ سالن‌های آمفی تئاتر و ... از جمله این امکانات هستند که می‌تواند در اختیار اوقات فراغت جوانان قرار گیرند اما در حال حاضر در برخی از بخش‌‌ها شاید در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از این ظرفیت‌ها استفاده می‌شود و با برنامه‌ریزی درست می‌توانیم تمام این ظرفیت را در اختیار جوانان و یا کارمندان جوان دستگاه های مختلف قرار دهیم.

پیشنمازی با بیان اینکه دولت از این مسئله حمایت لازم را به عمل آورده است، خاطرنشان کرد: این امر نیازمند آن است که در وزارت ورزش و جوانان بسته‌های مختلف ورزشی، ‌فرهنگی،‌ هنری و مهارتی با تعریف متولیانی از بخش خصوصی که البته ذی‌صلاح باشند، تنظیم شود.

معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان یادآور شد: بسیاری از دستگاه‌ها که وظیفه اصلی آنها حوزه فرهنگ نیست و وظایف خدماتی و اجرایی بر عهده دارند، می‌توانند آدرس  موسسات ذی‌صلاح و دارای ظرفیت‌های لازم خود را در حوزه اوقات فراغت جوانان در اختیار عموم قرار دهند.

تکلیف دستگاه‌ها برای اختصاص اعتبار

وی ادامه داد: از سویی دیگر با منابعی که قبلا در ماده 104 قانون برنامه چهارم توسعه وجود داشت و در ماده ۴۱ برنامه پنجم توسعه نیز پیش‌بینی شده، دستگاه‌ها مکلف‌اند تا در بودجه سالانه خود ذیل موضوع ساماندهی امور جوانان،‌اعتباری را نیز در این راستا پیش‌بینی کنند تا بتواننداز این محل برای موضوع اوقات فراغت برنامه‌ریزی کنند.

پیشنمازی با تاکید بر اینکه بسیاری از دستگاه‌ها حداقل می‌توانند امکانات موجود خود را در اختیار فرزندان و کارکنان خود قرار دهند، گفت:‌ در حال حاضر موسسات آموزشی و فرهنگی متعددی که دارای مجوز هستند در سطح کشور فعالیت دارند و این موسسات همانطور که در مسائل مختلف آموزشی و فرهنگی فعال هستند در حوزه اوقات فراغت نیز می‌توانند وارد شوند و می‌توان به موسسات دارای صلاحیت اجازه فعالیت در این حوزه‌ها داد.

لزوم استفاده از توان بخش خصوص

معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان گفت: در حال حاضر افراد زیادی را داریم که تجربیات گسترده‌ای در حوزه مهارت‌های آموزشی،‌خدماتی و ... دارند و از سویی سازمانی مانند سازمان فنی و حرفه‌ای نیز چنین خدماتی را ارائه می‌کند که اگر از بخش خصوصی حمایت شود بسیاری از جوانان می‌توانند از طریق این بخش‌های خصوصی مهارت‌های لازم را به خصوص در حوزه اشتغال ببینند.

وی یادآور شد: تقاضاهایی که در حال حاضر در سطح جامعه برای دریافت خدمات وجود دارد بسیار بیشتر از خدماتی است که ارائه می‌شود و بسیاری از جوانان می‌توانند از طریق دریافت این خدمات و مهارت‌ها، انگیزه اشتغال در آنها تقویت شود و به اشتغال نزدیک شوند.

پیشنمازی با تاکید بر لزوم حمایت‌های بیشتر از بخش خصوصی برای ورود به عرصه آموزش‌های مهارتی در حوزه جوانان اظهار داشت:‌ در صورت ارائه پشتیبانی‌های لازم و پرداخت تسهیلات بانکی، بخش‌های خصوصی می‌توانند به خوبی بسیاری از کاستی‌های لازم را مرتفع کنند.

معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: در حال حاضر نیروهای فرهنگی بسیار با تجربه‌ای داریم که یا بازنشسته شده‌اند و یا در صورت عدم بازنشستگی از اوقات فراغت زیادی برخوردارند؛ به طور نمونه بسیاری از معلمان در طول هفته 3 روز تدریس دارند و امکان استفاده از بقیه ساعت‌های خالی خود در حوزه‌های مختلف را دارند.

وی ادامه داد:‌ یا بسیاری از معلمان بازنشسته با ۳۰ سال سابقه تدریس و تعلیم و تربیت به صورت یک سرمایه ارزشمند برای کشور موجود هستند و حیف است که چنین سرمایه‌هایی خانه‌نشین شوند لذا ما می‌توانیم با برنامه‌ریزی از چنین ظرفیت‌هایی و با استفاده از تجربیات آنها در حوزه اوقات فراغت گام‌های بلندتری برداریم.

پیشنمازی با یادآوری اینکه در حال حاضر تقاضا برای استفاده از اوقات فراغت بسیار بیشتر از برنامه‌هایی است که در این حوزه ارائه می‌شود، گفت:‌ جوانان نیز به فرصت‌های مفرح و شاد نیاز دارند و در طول این فرصت‌ها مربیان می‌توانند با رفتارهای شایسته دریافت‌های فرهنگی و تربیتی خوبی را نیز در اختیار آنها قرار دهند.

وی یادآور شد:‌ با توجه به پیش‌بینی قانون برای تامین اعتبارات مالی اوقات فراغت جوانان و در صورت برنامه‌ریزی صحیح و با ساماندهی، ‌فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی مناسب می‌توانیم به سمت عملیاتی شدن طرح‌های اوقات فراغت جوانان گام برداریم.

حمایت مالی از سمن‌های فعال در حوزه اوقات فراغت

پیشنمازی در پاسخ به این سوال که نحوه حمایت وزارت ورزش و جوانان از نهاده‌ها و سمن‌های فعال در حوزه جوانان ‌علی‌الخصوص در رابطه با اوقات فراغت جوانان به چه صورت است اظهار داشت:‌ حمایت از سمن‌ها پس از تشکیل وزارت ورزش و جوانان حساب و کتاب جدی‌تری یافته است و در حال حاضر زمینه ارائه کمک‌های مختلف فراهم است.

معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: مراجعات متعددی از سوی سمن‌ها و موسسات فعال این حوزه به وزارت ورزش و جوانان وجود دارد اما ما از این سمن‌ها ارائه طرح‌های اثرگذار و نو را خواستاریم.

وی متذکر شد:‌ ارائه کارها و طرح‌هایی که شکل کلیشه‌ای و تکراری به خود گرفته، چندان نمی‌تواند زمینه دریافت حمایت‌ها از این وزارتخانه را با خود همراه کند چرا که اجرای چنین طرح‌هایی خروجی چندان محسوسی در پی ندارد.

اعلام آمادگی برای حمایت از طرح‌های نو و غیرکلیشه‌ای

پیشنمازی تصریح کرد:‌ در حال حاضر اگر موسسات، نهاد‌های دولتی و غیردولتی و سمن‌ها حرف و طرح نو و جدیدی در حوزه اوقات فراغت جوانان داشته باشند ما با کمال میل از آن استقبال می‌کنیم و آمادگی داریم که این طرح‌ها را مورد بررسی قرار دهیم و احیانا کمک‌های لازم را از آن به عمل آوریم.

معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان در ادامه اظهار داشت: معاونت فرهنگی وزارت ورزش و جوانان از چند ماه گذشته مطالعه در بخش‌های اوقات فراغت را آغاز کرده و در حال تنظیم طرحی برای افزایش بهره‌وری فضاهای فرهنگی، ‌هنری و ورزشی در دستگاه‌های دولتی هستیم البته تدوین چنین طرح‌هایی نیاز به انجام کار کارشناسی زیادی دارد.

وی در خاتمه یادآور شد: برای تدوین این طرح‌ها باید تمام ملاحظات اجرایی،‌ موانع،‌ محدودیت‌ها و ظرفیت‌های قانونی احصا شود.

انتهای پیام/