تبلیغات
دنبال کننده خبرها - ۱۲ اسفند نمایش انسجام ملت و تجدید بیعت با مقام معظم رهبری
دنبال کننده خبرها
جمعه 12 اسفند 1390

۱۲ اسفند نمایش انسجام ملت و تجدید بیعت با مقام معظم رهبری

جمعه 12 اسفند 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

مهمان‌پرست در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری عنوان کرد
۱۲ اسفند نمایش انسجام ملت و تجدید بیعت با مقام معظم رهبری

خبرگزاری فارس: سخنگوی وزارت خارجه کشورمان انتخابات امروز مجلس شورای اسلامی را نمایش انسجام و وحدت ملت و تجدید بیعت با مقام معظم رهبری عنوان کرد.

خبرگزاری فارس: ۱۲ اسفند نمایش انسجام ملت و تجدید بیعت با مقام معظم رهبری

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان چهارشنبه شب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما طی سخنانی در خصوص نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از صحنه‌های تعیین کننده انقلاب و جمهوری اسلامی ایران در پیش رو است، گفت: ملت ایران ۱۲ اسفند بار دیگر انسجام و وحدت، اعلام حمایت از نظام و تجدید بیعت با مقام معظم رهبری را به نمایش می‌گذارند.

وی گفت: تردیدی ندارم که ملت ما با بصیرت بالا و درک عمیقی که از تحولات بین‌‌المللی دارند و ارزش حضور خودشان و رایشان را در تعیین سرنوشت کشور و معادلات جدیدی که رقم می‌خورد، می‌دانند، یک بار دیگر باعث عزت و سربلندی کشور خواهند شد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما برای پیروزی انقلاب تاکنون هزینه زیادی پرداخت کردیم، یادآور شد: مهم‌ترین دستاورد ما استقلال کشور و عدم وابستگی به قدرت‌های خارجی بود که این منافع قدرت‌های بزرگ را به خطر انداخت و به همین خاطر بعد از پیروزی انقلاب شاهد توطئه‌ها و فتنه‌های زیادی علیه ملت بودیم.

مهما‌ن‌پرست با ذکر این نکته که ملت ایران هزینه‌های سنگینی را برای حفظ دستاوردهای ارزشمند انقلاب پرداخت و شهدا، جانبازان و ایثارگران زیادی را برای دفاع از آرمان‌های کشور تقدیم کرد، خاطرنشان کرد: ارزش حضور مردم و رای آنها به میزان ارزش خون شهدا و ایثارگری‌هایی است که ملت ما تاکنون داشته‌ است. اگر بتوان بر خون شهدا قیمت‌گذاری کرد و ارزش آن را تعیین کرد، می‌توان رای مردم را نیز ارزش گذاری کرد.

وی در خصوص تأثیر بین‌المللی حضور مردم در پای صندوق‌های رای گفت: ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که سیاست‌های بین‌المللی جهت گیری خاصی را دارد. ابزاری که قدرت‌های بزرگ برای تحمیل سیاست‌های خود به کار می‌گیرند ابزار ویژه‌ای است.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به ادعای دموکراسی،دفاع از حقوق بشر، مبارزه با تروریسم و ... که غربی‌ها مدام سر می‌دهند، خاطرنشان کرد: تمام مداخلاتی که کشورهای غربی در امور داخلی سایر کشورها دارند به بهانه دموکراسی است. آنها می‌‌خواهند بگویند ما به دنبال تحقق مطالبات مردم هستیم و می‌خواهیم کاری کنیم تا زمینه مشارکت مردم در اداره امور کشورشان فراهم شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: سؤالات زیادی در ذهن مردم پیش می‌آید. اگر واقعا دموکراسی برای آنها ارزش دارد، چرا به آراء اکثریت ملت‌ها احترام نمی‌گذارند؟ چرا در کشورهایی که بدون مشارکت مردم، افراد دیکتاتور و وابسته به غرب سالیان سال بدون هیچ انتخاباتی حکومت می‌کنند، را متحد خود می‌شمرند؟

وی با بیان اینکه در کشورهای غربی شاهد کمترین میزان مشارکت مردم در انتخابات هستیم، افزود: تبلیغات پیچیده و تشکیلاتی و سازماندهی شده که توسط سیاسیون در این کشورها مدیریت می‌شود، تعیین کننده انتخابات است. در کشور ما نقطه قوت نظام حمایت مردمی بوده است. از ابتدای پیروزی انقلاب ملت به صحنه آمدند و با تدبیر امام (ره) حتی برای انتخاب نوع حکومت یعنی "جمهوری اسلامی" در رفراندوم شرکت کردند و از آن به بعد در تمامی مراحل مختلفی که نهادهای اساسی کشور باید شکل می‌گرفت مردم با حضور خودشان دموکراسی واقعی را به دنیا نشان دادند.

مهمان‌پرست به لشکرکشی‌های غربی‌ها به خصوص آمریکا در کشورهای مختلف با هدف ایجاد دموکراسی اشاره و تصریح کرد: تا زمانی ملت ما در صحنه حضور دارند هیچ توطئه‌ای نمی‌تواند علیه کشورمان به نتیجه مطلوب برسد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه با بیان اینکه ملت ما از ابتدای پیروزی انقلاب سه ویژگی داشت که باعث پیروزی و تداوم انقلاب شد، این ویژگی‌ها را وحدت و انسجام مردم، تبعیت از مقام ولایت در کشور و پایبندی به اصول، آرمان‌ها و اعتقادات الهی و اسلامی ملت عنوان کرد و گفت: تا وقتی ملت وحدت و انسجام خود را حفظ کرده و مطابق با سلیقه‌های مختلف حضور یکپارچه‌ای را در صحنه‌های سیاسی در داخل کشور داشته باشد، تمام حرکاتی که علیه کشور شکل می‌گیرد، خنثی می‌شود.

وی راه نفوذ دشمنان نظام را ایجاد اختلاف بین ملت دانست و افزود: اگر مردم ما با هوش و درایتی که دارند اجازه این فتنه‌گری‌ها را ندهند و با موقعیت شناسی عالی در صحنه‌های مختلف مشارکت و بهترین‌ها را انتخاب کنند، نمایندگان مجلس به عنوان قانونگذاران کشور می‌توانند نقش جدی برای برنامه ریزی‌های کلان کشور داشته باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی به ظرفیت‌های کشور اشاره کرد و گفت: ما قدرت اول منطقه هستیم و به یک قدرت تأثیرگذار در صحنه بین‌الملل مبدل شدیم. این می‌طلبد که مسئولان ما در بخش‌های مختلف با حمایت و پشتیبانی و انتخاب مردم مسیر را طراحی کرده و ادامه دهند.

به گفته مهمان‌پرست در صحنه‌های داخلی اگر به دنبال پیشرفت و عزت هستیم، حضور مردم تعیین کننده‌ترین مؤلفه خواهد بود.

وی با اشاره به تبلیغات دشمنان علیه کشورمان گفت: آرزوی آنها این است که دور صندوق‌های رای ما خلوت باشد. آنها در تبلیغات غلطی که دنبال می‌کنند در تلاشند حضور میلیونی مردم ما را ده‌ها هزار نفری نشان دهند. این نشان می‌دهد که حضور میلیونی مردم ما برای آنها سنگین تمام می‌شود. آنها از اینکه بعد از گذشت ۳۳ سال از انقلاب، مردم ایران با شور و نشاط و احساس مسئولیت در صحنه‌ها حضور دارند، نگرانند.

مهمان‌پرست گفت: روزی برای آنها جشن و پیروزی خواهد بود که ببینند مردم ما میلی برای مشارکت در مسائل مختلف به خصوص انتخابات را از خود نشان ندهند.

وی با اشاره به مسائل پیش آمده در سال ۸۸ گفت: دشمنان این نظام تلاش زیادی را صورت دادند تا اعلام کنند مردم ایران در انتخابات نهمین دوره مجلس حضور پرشوری نخواهند داشت. تمام توجه آنها در روز جمعه به میزان حضور مردم جلب خواهد شد. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، مردم ما با حضور خود برگ تاریخی دیگری را در صحنه‌های سیاسی کشور ایجاد خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه سخنان خود اظهار داشت: تا زمانی یک کشور در داخل از وحدت و انسجام و حمایت اکثریت مردم برخوردار باشد، مشروعیت آن نظام به هیچ وجه زیر سؤال نمی‌رود. زمانی اکثریت مردم خواسته‌های خود را بیان و از اصول و آرمان‌های خودشان حمایت ‌کنند، حتی اگر کشورهای غربی نظر مخالف داشته باشند، باید به رای اکثریت مردم احترام بگذارند.

مهمان‌پرست با اشاره به تلاش دشمنان برای ایجاد اختلاف و انشقاق بین مردم، گفت: هر زمان احساس کردند امکان دو دسته کردن مردم وجود دارد و می‌توانند از اختلافات مردم زمینه‌ای را پیدا کرده تا سیاست‌های خود را تحمیل کنند، آن لحظه بزرگ‌ترین خطر، یک ملت را تهدید می‌کند.

وی افزود: تا زمانی که مردم در صحنه حضور دارند تمام این زمینه‌ها مسدود خواهد شد. اینکه ملت ما همچنان مقاوم ایستاده و به مسیر خود ادامه می‌دهد و اجازه مداخله در امور داخلی کشور را به هیچ کشوری نمی‌دهد، مایه نگرانی دشمنان است.

مهمان‌پرست در خصوص سیاست‌های خصمانه رسانه‌های غربی در پوشش اخبار مربوط به حضور مردم در انتخابات، گفت: مطمئن هستیم مردم ما در روز جمعه حضور غیرتمندانه‌ای خواهند داشت. ما از حضور رسانه‌ها و خبرنگاران خارجی از کشورهای مختلف استقبال می‌کنیم و خبرنگاران زیادی از کشورهای غربی برای پوشش اخبار انتخابات به ایران آمده‌اند. آنها باید صداقت خود را به اثبات برسانند و نشان دهند که رسالت خبرنگاری خود را به خوبی انجام دهند و واقعیات ایران را منعکس کنند.

وی با ذکر این نکته که افکار عمومی دنیا قضاوت خواهد کرد، یادآور شد: اگر چند رسانه خصومت داشته و سیاه نمایی کرده و حضور مردم را کمرنگ نشان دهند، با توجه به حضور نمایندگان رسانه‌های دیگر، واقعیت مشخص خواهد شد و معلوم می‌شود رسانه‌هایی که سعی کردند مطالب را به صورت غیرواقعی ارائه کنند از صداقت و احساس مسئولیت کار خطیر خبرنگاری برخوردار نیستند.

به گفته مهمان‌پرست انتخابات جمعه صحنه آزمایش برای رسانه‌های خارجی است و گفت: افکار عمومی دنیا قضاوت می‌کنند که چه رسانه‌هایی به دنبال انعکاس واقعیت‌ها به خصوص در رابطه با ایران هستند و چه رسانه‌هایی به عنوان ابزار سیاسی در دست قدرت‌های غربی عمل می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: اگر در صحنه‌های متعدد قرار باشد دائما مطالب غیرواقعی و خلاف را ارائه دهند، اعتبارشان را از دست می‌دهند. خیلی از رسانه‌های غربی در پیش چشم ملت ما اعتباری ندارند و در پیش چشم ملت‌های مستقل دنیا هم اعتبار خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، رامین مهمان‌پرست در ادامه برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، اظهار داشت: کسانی که اسم خودشان را اپوزیسیون گذاشته‌اند و منافع کشور را به غرب فروخته‌اند، ارزش خود را در بین مردم از دست داده‌اند. وقتی مجبور می‌شوند به خاطر اینکه چند روز بیشتر مورد حمایت سرویس‌های غربی قرار گیرند، حرف‌هایی را علیه ما بر زبان بیاورند و مطالب کذبی را به ملت ایران نسبت دهند، دائما خود را منزوی می‌کنند.

وی افزود: اگر کسی عاشق کشور خود باشد، حتی اگر نظرات متفاوتی داشته باشد، سعی می‌کند نظراتش را با حضور در انتخابات دنبال کند.

مهمان‌پرست ادامه داد: کسانی که تلاش می‌کنند مردم ما در انتخابات شرکت نکنند و به مردم حمله می‌کنند و بین آنها اختلاف وجود دارد، چون منافع شخصی خود را دنبال می‌کنند و بحث منافع ملی بین آنها نیست، هیچ زمان نمی‌توانند به نقطه نظر واحدی برسند و مشخص می‌شود اینها به کشور و ملت علاقه‌ای ندارند و دائما جایگاه خود را بیشتر از دست می‌دهند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات متعدد در کشور و با بیان اینکه حتی بزرگ‌ترین مخالفان ما نمی‌توانند حمایت گسترده ملت را از نظام و آرمان‌ها و رهبری خود انکار کنند، گفت: ما در دنیا دشمنانی داریم که با اعتقادات ملت ما مخالفند. آنها با استقلال کشور ما مخالفند و نمی‌خواهند کشوری را تحمل کنند که با ایده‌های جدید، شعار عدالت و برابری انسان‌ها، احترام به حقوق ملت‌ها، پایبندی به اصول اخلاقی و معنوی بخواهد الگویی را در اداره جهان ارائه دهد. آنها به دنبال ساقط کردن نظام بوده‌اند و همه امکانات خود را تا الان بسیج کرده‌اند.

مهمان‌پرست پرسید: در تمام تهدیداتی که علیه ملت ما داشتند، چه کاری بوده که می‌توانستند و انجام ندادند؟ بالاترین تهدیدی که می‌توانستند همیشه انجام دهند این بود که می‌گفتند ما جلوی صادرات نفت و تحرک بانک مرکزی را می‌گیریم تا این نظام به زانو در بیاید. دشمنان نظام ما همه اقداماتی که تا الان می‌توانستند انجام دادند. آنها اگر واقعا اعتقاد داشتند که ملت ما از نظام حمایت نمی‌کند، تا الان اقدامات دیگری را دنبال می‌کردند.

وی به نگرانی دشمنان از ایران اشاره کرد و افزود: تهدیدات آنها به خصوص تهدید نظامی تا زمانی کارگر خواهد بود که بتواند اثر منفی بر مردم بگذارد و آنها را دچار آشفتگی کرده و در نهایت آنها را به یک نوع نارضایتی و حرکت علیه نظام تحریک کند. هر زمان خواستند این مورد را درباره مردم ایران آزمایش کنند، مردم ما با انگیزه بیشتری از کشور دفاع کردند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت‌: اطلاعات دقیقی که از حمایت مردم ما به صورت یکپارچه و پر شور از نظام پیدا کردند باعث شده که یک جنبه بازدارندگی در آنها به وجود بیاید. آنها پذیرفته‌اند ملت ما مستعد و مقتدر است که ایده‌های جدید خود را در دنیا مطرح می‌‌کند. ما ملتی داریم که علی‌رغم همه فشارها و چالش‌ها، همه تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده و سرعت رشد خود را افزایش می‌دهد.

به گزارش فارس، مهمان‌پرست ادامه داد: نگرانی بزرگی که دشمنان داشتند و می‌ترسیدند ما به الگویی به خصوص در بین کشورهای منطقه تبدیل شویم، این نگرانی سال گذشته کلید خورد و با حرکت بیداری اسلامی مردم به حرکت درآمدند و مردم اداره کشور را به دست گرفته و گرایشات اسلامی دارند.موجی که ۳۳ سال پیش در کشور ما با انقلاب ایجاد شد به شکل گسترده‌ای همه گیر شده و کشورهای غربی آن واقعیات را درک کردند.

وی گفت: شاید ایستادگی ملت ما و مقاومتش و اینکه علی‌رغم همه فشارها صحنه را ترک نکردند، پیامی را به مردم سایر کشورها منتقل می‌کرد. شاید انگیزه اصلی مقامات آمریکایی و متحدان آن از اعمال فشارهای غیرقانونی و غیرانسانی علیه ملت ما این بود که به دیگران بگویند اگر بخواهید مسیر استقلال را دنبال کنید باید هزینه‌های سنگینی را بپردازید و آنها را مأیوس کنند تا حرکتی را آغاز نکنند.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد:زمانی مردم ما علی‌رغم مشکلات با مقاومت خود مسیر را ادامه می‌دادند، این پیام ایستادگی و مقاومت را به دیگران منتقل می‌کرد. الان جریان مقاومت در منطقه، به جریان قدرتمند غیرقابل حذف شدن تبدیل شده است. این حرکت باعث شده کشورهای دیگری الگو و تأثیر گرفته‌اند و راه بزرگی و عزت را پیدا کرده‌اند.

مهمان‌پرست افزود: ما به دنیا نشان دادیم که راه عزت و سربلندی وابستگی به قدرت‌ها نیست. پشت گرمی یک کشور به اعلام نظامی چند کشور قدرتمند بزرگ دنیا نیست. عزت، سربلندی و اقتدار یک کشور به حمایت اکثریت ملت آن کشور، ایستادگی و پایمردی آنها و تبعیت آنها از رهبری کشور و پایبندی به اصول و ارزش‌هاست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: اگر مردم مشارکت خود را کاهش دهند، به تدریج صحنه‌های سیاسی به دست افرادی می‌افتد که ابزار تأثیرگذاری بر افکار عمومی را دارند  و با به کارگیری قدرت و اهرم‌های فشار خود می‌توانند با رای تعداد کمی از مردم سرنوشت کشور را تعیین کنند و به تدریج یک نظام از حمایت مردم خالی می‌شود و مشروعیتش زیر سؤال می‌رود.

به گفته مهمان‌پرست کشوری که حمایت مردم را به دنبال نداشته باشد، نمی‌تواند در صحنه‌های مختلف در مقابل دشمنی‌ها و خصومت‌ها ایستادگی کند و با تزلزلی که در نظام ایجاد می‌شود با کمترین فشار می‌تواند از پا در بیاید.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه در کشورهای غربی مردم به سیاستمداران خود اعتماد ندارند و احساس می‌کنند آنها حقیقت را به آنها نمی‌گویند و دنبال اهداف سیاسی خاصی هستند و منافع تعداد کمی را دنبال می‌کنند، به جنبش ۹۹ درصد در مقابل یک درصد اشاره کرد و گفت: این نشانگر آن است که مردم فکر می‌کنند یک درصد جامعه بر سرنوشت کشورشان حاکم شده‌اند و منافع آن یک درصد تأمین می‌شود و نیازی به تأمین منافع ملی نمی‌بینند.

وی میزان مشارکت مردم ایران در انتخابات را نسبت به دیگر کشورها بالا دانست و گفت: در کشورهایی مثل آمریکا و کشورهای اروپایی به ندرت مشارکت نزدیک به ۵۰ درصد را مشاهده می‌کنیم. این نشان می‌دهد ملت ما با درایت و احساس مسئولیت در صحنه‌ها حضور دارند.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی اینکه این کشورها (غرب) سعی می‌کنند بقیه ملت‌ها را به عدم دموکراسی متهم کنند، ابزار جنگ نرم و تبلیغاتی آنهاست.

مهمان‌پرست ادامه داد: همین میزان مشارکت مردم ایران باعث شده کشورهایی که مخالف حرکت ملت‌ها و استقلال کشورها هستند، تدبیر مؤثری در ارتباط با کشور ما نداشته باشند. آنها خیلی تلاش کردند و هر بار توطئه می‌کنند تا شاید با اقداماتشان مردم ما را مأیوس کنند، ولی در نهایت شاهد بر باد رفتن همه تلاش‌هایشان هستند.

وی گفت: دو سال است کشورهای غربی طراحی‌های مختلف را برای انتخابات ۱۲ اسفند صورت دادند به خصوص ظرف یک سال گذشته اتهاماتی را به کشور ما وارد کردند مثلا نسبت دادن ترور سفیر عربستان، نقض حقوق بشر و ... دلیل اصلی آن این بوده که فشاری را به واسطه این اتهامات از طریق قطعنامه‌ها و تحریم‌ها علیه ملت ما اعمال کنند. فکر می‌کردند اگر بتوانند تحریم‌های سختی را علیه کشور ما به تصویب برسانند باعث نارضایتی در مردم ما می‌شود و مردم به خاطر این فشارها مأیوس و دلسرد شده و دست از حمایت از نظام برمی‌دارند.

مهمان‌پرست با ذکر این نکته که همه اتهامات بی اساس نسبت به کشور ما با حضور پرشکوه مردم در انتخابات خنثی می‌شود، خاطرنشان کرد: همه کسانی که سعی می‌کردند بگویند در ایران دموکراسی نیست و ملت ایران از نظام و استقلال کشور حمایت نمی‌کند، روز جمعه شرمنده حضور مردم خواهند شد.

وی عنوان کرد: حضور مردم در روز جمعه و در پای صندوق‌های رای پیام بزرگتری را به جهانیان می‌دهد، اینکه ملتی استوار، با انگیزه، با داشتن اهداف والا و پایبند به اصول، علی‌رغم همه مشکلات راهش را با قدرت ادامه می‌دهد و سربلندی و عزت خود را به جهانیان نشان خواهد داد.

انتهای پیام/ش