تبلیغات
دنبال کننده خبرها - افت هوشیاری علامت صدمه به جمجمه در حوادث است
دنبال کننده خبرها
شنبه 19 آذر 1390

افت هوشیاری علامت صدمه به جمجمه در حوادث است

شنبه 19 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

معاون آموزشی اورژانس تهران در گفت‌وگو با فارس:
افت هوشیاری علامت صدمه به جمجمه در حوادث است

خبرگزاری فارس: معاون آموزشی اورژانس تهران گفت: افت هوشیاری، ناهماهنگی مردمک‌ها، کبودی اطراف چشم و پشت گوش از علایم آسیب به سر و جمجمه در حوادث است.

خبرگزاری فارس: افت هوشیاری علامت صدمه به جمجمه در حوادث است

نادر حقی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با تشریح علائم بالینی ناشی از صدمه به سر اظهار داشت: این علائم شامل افت هوشیاری، اختلال در حس یا حرکت و پاسخ بی هدف به محرک دردناک را در بر می‌گیرد.

وی با اشاره به نشانه‌های واضح صدمه به سر یا جمجمه از جمله درد، تورم یا حساسیت در لمس محل صدمه گفت: کبودی اطراف چشم‌ها، کبودی پشت گوش نیز از دیگر علائم صدمه به سر است.

حقی بیان داشت: نشت خون یا مایع شفاف (مایع مغزی - نخاعی) از گوش یا بینی و همچنین نابرابر بودن اندازه مردمک‌ها همراه با افت هوشیاری و در نهایت تشنج احتمالی و افزایش فشار خون و کاهش تعداد نبض به همراه تهوع و استفراغ می‌تواند از دیگر علائم صدمه روی سر باشد.
 
معاون آموزشی اورژانس تهران در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی برای این مصدومان می‌توان انجام داد، افزود: در صورت کاهش هوشیاری، آسیب‌های متعدد، خونریزی شدید، تشنج یا شوک به آسیب ستون فقرات، بلافاصله باید با مرکز اورژانس (115) تماس گرفته شود.

وی ادامه داد: چنانچه مصدوم تنفس و ضربان قلب ندارد و فردی قادر به انجام عملیات احیاء قلبی و ریوی است باید هر چه سریعتر آن را شروع کند.

حقی اظهار داشت: چنانچه مصدوم تنفس خوبی دارد و آسیب ستون فقرات (مخصوصاً ستون فقرات گردنی) برای وی مطرح نیست، او را به پشت بخوابانید، به طوری که سر و شانه‌های وی بالاتر قرار گیرد و چنانچه خونریزی از گوش مشاهده می‌شود و آسیب ستون فقرات برای وی مطرح نیست مصدوم را به طرف همان گوش خم کنید و در نهایت چنانچه ناحیه ای از استخوان جمجمه دچار شکستگی شده باشد یک پانسمان "شل" در اطراف آن قرار دهید.

وی با اشاره به اینکه برای انتقال بیمار به بیمارستان حتماً از برانکارد استفاده شود، گفت: فقدان علائم ذکر شده بلافاصله بعد از وارد شدن ضربه به سر، به معنی "عدم ایجاد اختلال" نیست چرا که علائم یاد شده می‌توانند تا مدتی بعد ایجاد شوند.
انتهای پیام/