تبلیغات
دنبال کننده خبرها - افغان‌ها خواستار وحدت، پیگیری حادثه از سوی دولت و محاکمه عاملان آن شدند
دنبال کننده خبرها
شنبه 19 آذر 1390

افغان‌ها خواستار وحدت، پیگیری حادثه از سوی دولت و محاکمه عاملان آن شدند

شنبه 19 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

در بیانه پایانی همایش بزرگ "شهدای عاشورای کابل":
افغان‌ها خواستار وحدت، پیگیری حادثه از سوی دولت و محاکمه عاملان آن شدند

خبرگزاری فارس: هزاران نفر از شهروندان افغان دیروز با حضور در مراسم سومین روز درگذشت شهدای عاشورا با تأکید بر وحدت، از دولت این کشور خواستند تا این ماجرا را پیگیری و عاملان این حادثه تروریستی را محاکمه کنند.

خبرگزاری فارس: افغان‌ها خواستار وحدت، پیگیری حادثه از سوی دولت و محاکمه عاملان آن شدند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، شهروندان افغانستان روز گذشته با حضور گسترده خود در همایش  گرامیداشت شهدای عاشورای کابل که با حضور مقامات دولتی در "حسینه خاتم النبیین" (ص) این شهر برگزار شد، بر ضرورت گسترش وحدت ملی در افغانستان تأکید کردند.

آنان از دولت افغانستان و سازمان ملل متحد خواستند تا این حادثه را پیگیری کنند و عاملان آن را که در خاک پاکستان زندگی می‌کنند را به دست قانون بسپارند.

در پایان این حاضران با شعار الله اکبر به قطع‏نامه شش ماده‏ای مهر تأیید زدند و در هنگام قرائت هر بند از این قطع‌نامه تکبیر حاضران در مراسم فضای حسینه خاتم النبیین را معنوی‌تر می‌کرد.

متن این قطعنامه به شرح زیر است:

1. گردهمایی بزرگ ملی کابل ضمن تأکید بر وحدت ملی افغانستان بر این باور است که حادثه غم انگیز عاشورای خونین کابل، مزارشریف و قندهار که منجر به شهادت و زخمی شدن ده‌ها تن از غیر نظامیان عزادار اعم از زن، مرد، کوچک و بزرگ شد، توطئه دشمنان اسلام و کشور عزیزمان افغانستان بود و هیچ ربطی به پیروان مذاهب اسلام و اقوام برادر گونه افغانستان نداشته و نخواهد داشت.
 
2. ضمن این که این حادثه ناجوانمردانه، ضد اسلامی و ضد انسانی را به شدت محکوم می‌کنیم، از ملت عزیز افغانستان می‌خواهیم در برابر دشمنان وطن هوشیار بوده و یک پارچگی خود را حفظ کنند. 
 
 3. از حکومت جمهوری اسلامی افغانستان می‏خواهیم که همه جوانب این ماجرای فاجعه بار را بررسی کند و عاملان اصلی آن را شناسایی و  محاکمه نماید.
  
4. از آنجا که مسئولیت این فاجعه را "لشکر جنگوی" بر عهده گرقته است، به همین دلیل این مسأله ایجاب می‌کند که دولت جمهوری اسلامی افغانستان با دولت پاکستان تماس گرفته و  در چارچوب قوانین بین المللی قضیه را پیگیری کند. 
 
 5. از سازمان ملل متحد تقاضا داریم که عامل این حادثه که همان لشکر جنگوی است را از طرف دادگاه بین‌المللی مورد تعقیب قضایی قرار دهد و به پاکستان فشار وارد کند تا گروه‌های تروریستی را منحل و سران آن را به دست قانون بسپارد، این اقدامی بر علیه امنیت ملی افغانستان بود و در امنیت جهانی اثر گذار است.
 
6. گردهمایی بزرگ ملی، مجامع بین‌المللی و داخلی، مراکز علمی، دینی، سیاسی، فرهنگی و جامعه مدنی این حادثه غم انگیز را تقبیح و با خانواده شهدا ابراز همدردی کرده و از رسانه‌های جمعی داخلی و خارجی که این ماجرا را پوشش کامل دادند، تشکر می‌کند.
 
در پایان این مراسم حاضران به یاد شهیدان دشت کربلا و شهیدان روز عاشورای حسینی در کابل، مزارشریف و قندهار نوحه خواندند و سینه زدند.

روز سه‌شنبه هفته گذشته و همزمان با روز عاشورا یک عامل انتحاری با منفجر کردن خود در جمع عزاداران حسینی در کابل باعث کشته و زخمی شدن بیش از 200 نفر از عزادارن عاشورای حسینی شد.
 همچنین در همین روز 2 حادثه در شهر های مزار شریف و قندهار باعث کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان افغان در این کشور شد.

انتهای پیام/م