تبلیغات
دنبال کننده خبرها - گروه علمی"رصد فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها" آغاز به کار کرد
دنبال کننده خبرها
شنبه 19 آذر 1390

گروه علمی"رصد فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها" آغاز به کار کرد

شنبه 19 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛
گروه علمی"رصد فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها" آغاز به کار کرد

خبرگزاری فارس: رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از آغاز به کار گروه علمی«رصد فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها» در این پژوهشکده خبر داد.

خبرگزاری فارس: گروه علمی"رصد فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها" آغاز به کار کرد

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدرضا حاتمی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام این خبر گفت: مدت‌ها نیاز به پایش و رصد تغییرات در حوزه‌های نگرش،‌ بینش و رفتار دانشگاهیان احساس می‌شد و بر این اساس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با توجه به رسالت و ظرفیت خود، این کار را با ایجاد یک گروه علمی با عنوان«رصد فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها» آغاز کرد.

وی افزود: به طور کلی ایده تأسیس گروه رصد فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها، ذیل پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، مبتنی بر پایش تحولات و نیازهای فرهنگی دانشگاه‌ها و بررسی میزان تأثیر سیاست‌های فرهنگی اتخاذ شده توسط وزارت علوم و ارائه اطلاعات و داده‌های مورد نیاز به تصمیم‌گیران و مراجع ذیصلاح، در چارچوب وظایف و اختیارات پژوهشکده است.

بنا به گفته رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم مهم‌ترین هدف این گروه، مطالعه و بررسی وضعیت شاخص‌های فرهنگی در آموزش عالی به منظور کار بست نتایج پژوهش‌ها در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های کلان فرهنگی دانشگاه‌هاست.

وی شناسایی و اجرای نیازهای پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه رصد فرهنگی،‌ بررسی اثربخشی سیاست‌ها و برنامه‌های مرتبط با ارتقای شاخص‌های فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سطح دانشگاه‌ها و گسترش روابط و مبادلات علمی و پژوهشی با دیگر مراکز مطالعاتی کشور در راستای اهداف گروه، با هدف بهره‌برداری متقابل از یافته‌های پژوهشی، امکانات، دانش و فناوری را از جمله اهداف فعالیت گروه رصد فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها ذکر کرد. 

حاتمی از ارائه خدمات پژوهشی به محققان در محدوده اختیارات و وظایف پژوهشکده و برگزاری کارگاه‌های دانش‌افزایی، به‌ویژه در زمینه‌های روش تحقیق و رصد فرهنگی به عنوان سایر اهداف پیش بینی شده برای این گروه علمی نام برد.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: در انجام پژوهش و طرح‌های تحقیقاتی، شیوه‌های علمی مبتنی بر روش‌های کمّی و کیفی نظیر افکارسنجی، تحلیل محتوا و تحلیل گفتمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام/